Przemysł 4.0 – korzyści z zastosowania robotów
Świat pędzi nieustannie naprzód, a wszystko wokół cały czas ulega zmianom. Wiele mechanizmów działających na świecie, jest co jakiś czas ulepszanych tak, aby możliwie jaknaj bardziej ułatwiały życie i pracę człowiekowi.
Jednym z elementów, który niemal cały czas ulega zmianom i rozwojowi, jest przemysł. Obecnie możemy mówić o jego czwartej ewolucji. Na przemysł 4.0 składa się wiele elementów, które w całości tworzą proces transformacji technologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw. Innymi słowy, najnowsza ewolucja przemysłowa głównie opiera się na integrowaniu ludzi i sterowanych cyfrowo maszyn z Internetem i technologiami informacyjnymi. Materiały, które są wyprodukowane mają możliwość komunikacji ze sobą. Ich przepływ informacji jest wykonywany na dwa sposoby:
W pionie, gdzie informacje z określonych sektorów są przesyłane do działów IT przedsiębiorstwa oraz na odwrót, z działu IT do sektorów.
W poziomie, gdzie informacja przepływa między maszynami działającymi w procesie produkcji a systemem produkcyjnym danej firmy.
Główną rolę w procesie produkcyjnym spełniają roboty i maszyny, których praca jest niemal cały czas ulepszana, jak wspomniano wcześniej, np. poprzez sterowanie cyfrowe za pomocą Internetu.
Maszyny są obecne praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, które trudni się produkcją. Najczęściej spotykane są w firmach wytwarzających samochody, gdzie linie montażowe albo spawalnicze są niemal trzonem całej produkcji. Oprócz tego automatyzacja procesów produkcyjnych ma miejsce również w zakładach branży metalowej, przetwórstwa tworzyw sztucznych, produkcji maszyn, czy branży elektronicznej.
Robotyzacja firmy, to w dzisiejszych czasach bardzo ważny aspekt, który pozwoli na zaoszczędzenie nakładów finansowych jak i czasu, potrzebnego do wyprodukowania materiałów. Automatyka posiada obecnie wiele zalet i korzyści, płynących z jej zastosowania. Są to głównie trzy aspekty: jakość, szybkość wydajność.
Maszyny z łatwością przeprowadzają powtarzalne czynności i cykle pracy, z czego zwalniają ludzi, którzy dzięki temu nie muszą już wykonywać monotonnych i nudnych czynności związanych z produkcją.
Łatwiejsza produkcja, to również mniejsza ilość ludzi, którzy muszą być zatrudnieni w przedsiębiorstwie. Dzięki pracy wykonywanej przez roboty, ludzie mogą zająć się innymi obowiązkami w firmie, do których może należeć obsługa robotów lub kontrola ich pracy. Na dodatek tego automatyzacja daje okazję firmie do zatrudnienia pożądanych na rynku pracy, dobrze wykwalifikowanych pracowników, którzy zajmą się obsługą takich robotów.
Maszyny pracujące w przedsiębiorstwie podnoszą też poziom bezpieczeństwa na hali, gdzie pracuje mniej osób, których nie trzeba w takim stopniu kontrolować, jak ma to miejsce w firmach niezautomatyzowanych. Poza tym maszyna często pracuje tak samo i wykonuje ruchy, które można z łatwością przewidzieć i kontrolować.
Dodatkowo, za sprawą odpowiednio zaprogramowanych maszyn, można wytwarzać elementy, których produkcja wymaga niezwykłej precyzji i dokładności. Z tym bez problemu poradzi sobie robot, który nie dość, że wykona swoją pracę dokładniej od człowieka, to jeszcze zrobi to o wiele szybciej.
Oprócz wydajności, jaką zapewnia robotyka, na uwagę zasługuje też fakt, że pracująca maszyna praktycznie nie popełnia błędów. Wykonuje swoje zadanie z dokładnością, tak jak została zaprogramowana. Na dodatek jej utrzymanie jest dużo tańsze, niż opłacenie pracownika, kosztów rekrutacji czy szkolenia go.
Kolejnym atutem zastosowania robotów w przemyśle, jest możliwość ciągłej pracy takiej maszyny. Niektóre roboty mogą pracować praktycznie cały czas, lub z jedynie małymi przerwami, co pozwala firmie produkować swoje artykuły niemal bez przerwy. Takie działanie przekłada się oczywiście na koszty produkcji i samej pracy, które dzięki robotowi są dużo tańsze i efektywniejsze.
Jest wiele korzyści z zastosowania robotów w przemyśle, które wpływają na jakość, efektywność pracy i zyski w firmie. Równie ważnym aspektem, co jakość, szybkość i wydajność jest zdecydowanie wizerunek firmy na rynku. Zautomatyzowane i zrobotyzowane przedsiębiorstwo jest na pewno postrzegane jako nowoczesne i atrakcyjne dla potencjalnych pracowników, klientów i inwestorów, a usługi przez nie świadczone są na wysokim poziomie.