Automatyka w starożytności i średniowieczu – fascynujące wynalazki, które zaskakują swoją innowacyjnością

Automatyka, choć brzmi współcześnie, ma swoje korzenie w starożytności. Już wtedy ludzie tworzyli urządzenia, które miały ułatwić im życie lub służyć rozrywce. Oto kilka fascynujących przykładów automatyki z dawnych czasów.

doskonały pokaz historia automatyki

Regulator przepływu z III wieku p.n.e.

Ktesibios z Aleksandrii skonstruował pierwszy samoczynny regulator przepływu wody, który służył w zegarze wodnym. To urządzenie należy do jednych z najstarszych automatów.

Automat na wodę Herona z Aleksandrii

Heron z Aleksandrii, żyjący w I wieku n.e., stworzył automat na monety, który umieszczał w świątyniach. Gdy wierni wrzucali monetę, otrzymywali niewielką ilość wody do obmycia rąk i twarzy przed wejściem do domu modlitwy.

Pierwsze automatyczne drzwi

Heron z Aleksandrii skonstruował także pierwsze automatyczne drzwi, które były umieszczone w greckiej świątyni. Drzwi otwierały się i zamykały dzięki sile pary wodnej.

koła zębate

Mechanizm różnicowy ze starożytnych Chin

W starożytnych Chinach został wynaleziony wóz wskazujący południe, który był bardzo skomplikowanym urządzeniem. Dodatkowo figurka na wozie zawsze wskazywała południe dzięki skomplikowanej przekładni, która była podobna do mechanizmu różnicowego używanego w samochodach.

XIII-wieczne androidy

W XIII wieku powstały pierwsze androidy, czyli sztuczne istoty wykonujące różne zadania. Co więcej Roger Bacon zbudował mówiącą głowę, a św. Jak również Albert Wielki skonstruował żelazną postać, która otwierała i zamykała drzwi oraz witała przybyłych.

Inżynieria Leonarda da Vinci

Leonardo da Vinci, choć znany głównie jako malarz, był także zdolnym inżynierem. Projektował różne maszyny, takie jak automatyczne krosno tkackie, aparat do nurkowania, rower, budzik, soczewki kontaktowe i wiele innych.

orzeł w locie nad przepastnym terenem

Latający żelazny orzeł i mechaniczna mucha

Johannes Muller, znany jako Regiomontanus, zbudował latającego żelaznego orła i mechaniczną muchę. Dodatkowo mucha podczas prezentacji usiadła na ręce cesarza Maksymiliana I.

Flecista i krosno Jacquesa de Vaucansona

Jacques de Vaucanson, uznawany za jednego z ojców nowoczesnego tkactwa, zbudował automatycznym krosno tkackie oraz automat w postaci flecisty, który grał 12 melodii.

Podsumowanie

Historia automatyki jest fascynująca i pełna niesamowitych wynalazków, które zaskakują swoją innowacyjnością. Począwszy od regulatorów przepływu wody, przez automatyczne drzwi, aż po androidy jak również skomplikowane maszyny tkackie – ludzkość od zawsze dążyła do ułatwienia sobie życia i zaskakiwania innych.

Powiązane artykuły