Historia poduszki powietrznej – od pomysłu do standardu bezpieczeństwa

Historia rozwoju technologii jest pełna zaskakujących zbiegów okoliczności i równoczesnych odkryć. Przykładem może być historia poduszki powietrznej, która dziś jest standardem w każdym nowoczesnym samochodzie.

„Eureka” – jedność czasu

Socjologowie William Ogburn i Dorothy Thomas sporządzili listę 148 ważnych odkryć i wynalazków dokonanych między 1420 a 1901 rokiem, które zostały wymyślone przez więcej niż jedną osobę. Przykłady to m.in. termometr, fotografia, drukarka atramentowa czy żarówka.

widok poduszki powietrznej

Historia poduszki powietrznej

Podobnie było z poduszką powietrzną w latach 50 XX wieku inżynier John W. Hetrick, po wypadku samochodowym, wpadł na pomysł stworzenia urządzenia, które zmniejszy obrażenia pasażerów podczas kolizji. Ponadto w 1953 roku zdobył patent na „zespół poduszki bezpieczeństwa dla pojazdów samochodowych”. Dodatkowo niemal równocześnie w Niemczech, wynalazca Walter Linderer uzyskał patent na podobne urządzenie.

Rozwój poduszki powietrznej

Dalszym rozwojem poduszki powietrznej zajęły się koncerny samochodowe GM i Ford. Co więcej prace nad modelem, który miał wejść do użytku, trwały niemal 10 lat. W 1960 roku amerykański mechanik i inżynier Allen K. Breed opracował pierwszy na świecie system elektromechanicznych poduszek powietrznych uruchamiający się za pomocą czujnika zderzeń.

pierwsze auto z poduszkami powietrznymi

Pierwsze samochody z poduszką powietrzną

Ford wyposażył w poduszki limitowane linie aut realizujące potrzeby rządowe. Pierwszym autem z zamontowaną poduszką, które trafiło do publicznej sprzedaży, był Oldsmobile Tornado w 1973 roku. Wkrótce potem kolejne amerykańskie marki zaczęły stosować to rozwiązanie.

Rozwój poduszek powietrznych w Europie

Europa przespała całą dekadę lat 70-tych, a pierwszym europejskim samochodem z systemem poduszek powietrznych był Mercedes model W126 w 1980 roku. W kolejnych latach poduszki powietrzne stały się standardem.

Poduszki boczne

Kolejnym krokiem w rozwoju poduszek powietrznych było wprowadzenie poduszek montowanych z boku samochodu, czyli w drzwiach. Prekursorem tego rozwiązania było szwedzkie Volvo, które ugruntowało swoją pozycję jako najbezpieczniejsza marka na świecie.

Wnioski

Dziś trudno sobie wyobrazić samochód bez poduszek powietrznych. Ponadto marki prześcigają się w ich jakości, ilości i rozmieszczeniu, wszystko w trosce o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Historia poduszki powietrznej jest niesamowita, szczególnie biorąc pod uwagę, że tak ogromny postęp dokonał się zaledwie w ciągu 50 lat.

Powiązane artykuły