Sztuczna inteligencja w codziennym życiu

Wprowadzenie

Postęp cywilizacyjny sprawił, że nasze życie stało się wygodniejsze, a codzienne czynności zajmują nam mniej czasu. AI odgrywa w tym kluczową rolę, oferując nam nowoczesne programy, które pomagają zarządzać czasem, wykrywać usterki, zapewniać rozrywkę i bezpieczeństwo.

Sztuczna inteligencja w akcji

Sztuczna inteligencja w smartfonach

Jednym z najbardziej powszechnych zastosowań AI są smartfony. Funkcje takie jak rozpoznawanie twarzy czy asystenci głosowi, takie jak Siri i Asystent Google, są już na co dzień używane przez ludzi na całym świecie. Ułatwiają one korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem, szybkie wybieranie numerów czy zdobywanie potrzebnych informacji bez przeglądania całego Internetu.

Sztuczna inteligencja w samochodach

Nowoczesne samochody aktywnie ostrzegają kierowców przed niebezpieczeństwami na drodze, dzięki zaawansowanym funkcjom, które posiadają. Ponadto rozpoznają znaki drogowe, informują o ciekawych miejscach w pobliżu, a nawet są w stanie prowadzić samodzielnie. Te aspekty AI zwiększają bezpieczeństwo na drodze i komfort jazdy.

sztuczna inteligencja w Internecie

Sztuczna inteligencja w Internecie

AI ma także szerokie zastosowanie w Internecie. Przykładem są spersonalizowane reklamy, które pojawiają się na różnych stronach internetowych. Czy też serwisy muzyczne, które oferują składanki utworów na podstawie naszych wcześniejszych wyborów muzycznych.

Sztuczna inteligencja w kuchni

Coraz więcej sprzętów domowych, takich jak lodówki czy inteligentne pojemniki na żywność, posiada funkcje ułatwiające życie. Są w stanie dostosować temperaturę chłodzenia czy informować, czy dany produkt nadaje się jeszcze do spożycia.

Robot pijący kawkę

Roboty i humanoidy

Sztuczna inteligencja jest także znana pod postacią robotów wszelkiego rodzaju. Najbardziej znane humanoidy potrafią samodzielnie się poruszać, wyrażać uczucia oraz prowadzić rozmowę z człowiekiem, pomagając przy prostych czynnościach lub służąc w celach naukowych.

Wnioski

Mimo wielu zalet spowodowanych funkcjonalnością i nowoczesnością wielu aplikacji, sztuczna inteligencja ma też swoje wady. Nie jest w stanie zastąpić w całości człowieka i jego umiejętności oraz umysłu. Dlatego ważne jest, abyśmy cały czas sprawowali nad nią kontrolę.

Powiązane artykuły