Robot SCARA
Robot SCARA to specjalistyczne urządzenie zdolne do wykonywania wyznaczonych mu precyzyjnych prac mechanicznych. Zazwyczaj stosuje się je do prostych prac typu: podnoszenie, przenoszenie, opuszczanie we skazanym miejscu. Ale również może to być dokręcanie, wiercenie, wypalanie, klejenie.
Nazwa SCARA pochodzi od pierwszych liter angielskiej nazwy Selective Compliance Articulated Robot Arm.
Te urządzenia dobrze sprawdzają się tam gdzie ważna jest prędkość i precyzja.
Ramiona robota obracają się wobec siebie w jednej płaszczyźnie.
Odpowiednio sterując głównymi silnikami możemy głowicę ustawić w dowolnym miejscu płaszczyzny XY i wysokości: góra dół, czyli wycinka cylindra lub jego całości gdy kable są przeprowadzone wewnątrz obudowy.
Obszar roboczy tego robota zależy od długości ramion i zazwyczaj obejmuje front i boki robota.
Jest to wystarczające w wielu zastosowaniach automatyki.
Głowica dodatkowo może obracać się wokół swojej osi. Zamiast niej może być umieszczona przystawka podciśnieniowa, dozownik, wiertarka lub śrubokręt.
Typowym ograniczeniem SCARA jest brak pochylenia narzędzia jak to jest możliwe w typowych sześcio-osiowych ramionach robotów.
Roboty SCARA zazwyczaj posiadają tylko dwie główne osie obrotu, ale jak się okazuje mogą naprawdę dużo robić i wynikają z tego pewne zalety.
Są mniejsze od innych robotów, dzięki temu są lżejsze, pobierają mało energii i zajmują znacznie mniej miejsca na linii produkcyjnej a to wszystko ma znaczenie.
Prostsza konstrukcja przekłada się na mniejsze koszty zakupu i dalszej eksploatacji.
Mniej elementów ruchomych przegubów, łożysk, silników wpływa pozytywnie na większą sztywność konstrukcji a w efekcie na większą precyzje pozycjonowania narzędzia.
Lżejsze ramiona łatwiej jest rozpędzić i szybciej zatrzymać w sposób w pełni kontrolowany.
Możliwe są do uzyskania dokładności prowadzenia narzędzia jednego mikrometra.
Firma Vorster wybrała robot SCARA firmy Brothers do swojej nowej w pełni zautomatyzowanej linii szycia paneli poduszek powietrznych dla kierowcy.
Wykroje z tkaniny są lekkie więc do ich przenoszenia i układania zostały użyte przyssawki podciśnieniowe sterowane przez elektrozawory i sterownik Siemens.
Zadaniem robotów Scara jest pobieranie z zasobnika wykrojów, doszywanych wzmocnień do panela i umieszczanie ich w odpowiedniej kolejności pod maszyną do szycia.
Dzięki obrotowej głowicy precyzyjnie robot naprowadza je, obraca i nakłada. Robi to naprawdę sprawnie i precyzyjnie.
Po wykonaniu szycia zdejmuje wstępnie uszyty półprodukt i przekazuje do następnej operacji.
Wszystko dzieje się na linii produkcyjnej bez udziału człowieka.
Trasa prowadzenia głównego panelach jest tak wyznaczona żeby nie podwijał się i równo położył na tacy maszyny szyjącej. Do sterownika trafiają informacje z sensorów potwierdzające poprawność wykonania pracy. Wszystko jest kontrolowane i sprawdzane przez nadzorujący komputer.
Roboty SCARA sprawdziły się doskonale na linii szycia więc był to naprawdę dobry wybór.